Çadırınızı sırtlanın, geleceğe ışık tutacağız

1105

Deneysel Tiyatro Komünü tarafından organize edilen 12. Türkiye Tiyatro Buluşması 06 – 12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Seferihisar’da olacak.

Türkiye Tiyatro buluşmasına ilişkin yapılan çağrı şu şekilde;

PROGRAM İÇİN TIKLAYIN

”Birlikte üretmenin ve birlikte eğlenmenin yolları aradık uzun süre. Birbirimizi kıyasıya eleştirebileceğimiz ama akşamında denize karşı sohbet edebileceğimiz, tartışmaların en ateşlisini yaşadıktan sonra, atölyelerde birlikte dans edebileceğimiz bir biçim. Türkiye Tiyatro Buluşması bu arayıştan çıkmıştır. 2007 yazının ağustos ayında, Ürkmez kasabasında buluştuğumuzda bu biçimin bir birlikteliğe evrilmesi düşüncesi vardı aklımızda. 4 gün boyunca oyunlar izledik, tartıştık, söyleştik, bilenler bilgilerini paylaştı atölyelerde ve buradan bir birliktelik için ilk aşama gerçekleştirerek ayrıldık.

Buluşmalar boyunca temel aldığımız şey; tiyatral olarak ya da siyasi olarak aynı düşünmesek de herkesin tartıştığı bir platformu oluşturabilmekti. Genelde festivallerde nitelik üstünden değil, aynı olma üstünden bir çağrılma durumu hayata geçiyordu. Aynı olmasa bile festival yönetimiyle ilişkisi belirleyici oluyordu katılmak isteyen topluluğun. Yani ‘Top bende istediğimi oynatırım’ düşüncesi bir kaç festival hariç kendini iyiden iyiye dayatmıştı o dönemlerde. O dönem yapılan festivallerin neredeyse hiçbirinde bütün toplulukların birbirini izlediği, oyun üstüne tartıştığı, o dönemki tiyatro hareketleri üstüne konuştuğu bir yapılanma yoktu. Bu anlamıyla 2007’de yaptığımız festivalin biçimi bugün yapılan neredeyse 10-12 festivale ilham kaynağı olmuştur. 200-300 arasında değişen insan bir araya gelerek birlikte üretmiş, tartışmış, eğlenmiş ve kentlerine daha yetkin dönmüştür.

Buluşmaların sonraki dönem tiyatro topluluklarının üretimine etkisi olmuştur. Birçok topluluk festivalden sonra ortak üretim gerçekleştirdiği gibi, bireysel olarak katılan birçok insan da kendisini ifade edebileceği bir toplulukla tanışmıştır. Üniversite eğitmenlerinin, oyuncu adaylarıyla bir araya gelmesi akademik bakışın ve seçme sınavlarının biçimi hakkında adaya detaylı bir bilgi vermesinin yanında, üretimin nasıl olması gerektiği hakkında geniş bir bilgiye sahip olmasını da sağlamıştır.

2007’de gerçekleştirdiğimiz ilk buluşmadan sonra Ankara tiyatro festivalinde yapılan kurultayla birlik kurulma kararı alınmıştır. Ürkmez’den sonra, Urla, Güzelbahçe, Dikili, Bergama ve Seferihisar’da da yapılan buluşmaların 12.si bu sene 6-12 Ağustos tarihlerinde yeniden Seferihisar’da gerçekleştirilecek. Kendini geliştirmek isteyen oyuncular ve oyuncu adayları onlarca ustadan alacakları bir çok atölyeyle orada olacaklardır. Söyleşilerle bu dönem en çok ihtiyacımız olan konuşma-kendini ifade etme duygusu bir kez daha ortaya çıkacak, karanlığa çakılan bir kıvılcım olacaktır.

Birbirinden farklı biçimle hazırlanan oyunlar görücüye çıkacak, konserler ve dans gösterilerinin yanı sıra onlarca eğlenceli etkinlik kamp katılımcıları ile hayata geçecektir. Sabah kahvaltısı, çadır alanı, oyunlar, atölyeler ve etkinlikler için hiç bir ücret ödenmeden gerçekleşen bu ilk festival biçimi, yine birlikte üretmenin, birlikte eğlenmenin, birlikte tartışmanın odağı olacaktır. Çadırınızı sırtlanın, geleceğe ışık tutacağız.”

YORUM YAPIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.