Buca bağbozumu şenliği 2018

1051

Buca’da üzüm üretimini yeniden canlandırmak, bağ kültürünü yaşatmak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 13 dönümlük arazide kurulan Buca Belediyesi Üzüm Bağı’nda ikinci hasat heyecanı sardı. Buca’nın sembolü olan üzümü topraklarına yeniden döndüren Buca Belediyesi, ikinci hasat coşkusunu 2 Eylül’de düzenlenecek 2. Bağ Bozumu Şenliği’yle yaşatacak.

Buca Belediyesi, kentin unutulan en önemli değeri üzümü topraklarıyla buluşturan Üzüm Bağı projesinde ikinci hasat için gün sayıyor. Kaynaklar bölgesinde 3 yıl önce 13 dönüm arazide 1450 asma fidesiyle kurulan Üzüm Bağı’nda gelişip serpilen asmalar, Buca’nın tarihi ve önemli simgesini bereketiyle geri verdi. Buca Belediyesi, sevdiği topraklarla buluşunca asmalardan taşan ve yaklaşık 4 tonluk mahsul veren Üzüm Bağı’nda hasadı Bağ Bozumu Şenliğiyle yapacak.

Buca Belediyesi 2. Bağ Bozumu Şenliği 2 Eylül Pazar günü saat 16.30’da düzenlenecek kortejle başlayacak. Yöresel ürün stantlarının yer alacağı şenlikte, bağ bozumu gelenekleri de canlandırılacak.

Bucalı kızların ezerek çıkaracağı şıranın ikram edileceği şenlikte, en iyi üzüm yarışması, ürün tadımları, halk oyunları gösterileri düzenlenecek. Buca Belediyesi Pop Orkestrası’nın müzikleriyle renklenecek şenlik, Bucalılara tarihte olduğu gibi unutulmaz bir gün, adeta bayram havası yaşatılacak.

YORUM YAPIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.